Posts Tagged ‘hulladékcsökkentés’
Hogyan kezdj hulladékcsökkentő életet? 3.
Az előző bejegyzésben az étkezéssel kapcsolatos hulladéktermelést veséztük ki, most lássuk, hogyan tehetjük a fürdőszobánkat is a lehető legkörnyezetbarátabbá!
A mindennapos tisztálkodáshoz egyáltalán nem szükséges annyi kozmetikum, nem szükséges tetőtől talpig végig végigmosnunk magunkat tusfürdővel (ami számos kockázatos vegyi anyagot tartalmaz, nem beszélve a környezetszennyező flakonról). Vannak, akik csak tiszta vízzel mosakodnak vagy sóval. Ha ez túl rusztikus megoldásnak tűnik, maradjunk a papírba csomagolt szappannál (és ha lehetséges, keressünk olyan terméket, ami nem kókusz/pálmaolajból készül – ilyen pl. a Zöldike szappan vagy az Organiclinic).
A fürdővizet (hacsak nem kifejezetten piszkos) használat után kimeregetem egy felmosóvödörbe. Ezt a “szürke” vizet felhasználjuk felmosáshoz, vécéleöntéshez.
Hogyan mossunk hajat?
A hajmosáshoz nem nélkülözhetetlen a sampon. Léteznek hajmosáshoz tervezett szappanok: a vizes hajat átdörzsöljük vele, kicsit felhabosítjuk, majd leöblítjük, és ecetes vízzel is átöblítjük. Erre a szappan lúgos kémhatása miatt van szükség, ugyanis a hajszálak olyan tapintásúak lesznek tőle, mintha zsírosak lennének – de az ecet megoldja a problémát.
Én úgy mosok hajat, hogy egy közepes lavórba keverem ki a vizet, így egy csepp sem vész kárba, míg a hőfok megfelelő nem lesz. Egy régi mosópor-adagolóval merem a hajamra a vizet, ezután szappanozom, majd leöblítem a lavórból (a habos vizet is felfoghatjuk, jó lesz a wc leöblítésére, tisztítására!). Ezután kb. harmadáig marad tele a lavór tiszta vízzel, amihez egy gondolatnyi 10%-os ecetet öntök, és ezzel öntözöm le a hajamat. Akkor találtam el a koncentrációt, ha az ecetes víz azonnal selymes tapintásúvá teszi a hajszálakat (ha nem így lenne, öntök még hozzá pici ecetet – ha viszont túl ecetesre sikeredne véletlenül, akkor a haj túl szárazzá válik, ezen egy újabb mosás segít 🙂 ). A vizes hajamra törölközőt csavarok, és ha ráérek, várok kb. negyed órát, mielőtt szárítani kezdeném (nyáron egyáltalán nem is szárítom). Ezzel a módszerrel a lehető legkevesebb vizet és energiát használom el. A samponos megoldással szemben nincs szükség kondicionálóra sem, a haj lágy és selymes tapintású lesz.
Mire jó a fültisztító pálcika?
Egyedül arra, hogy a gyártók és a kereskedők keressenek rajta, fülorvosok ugyanis nem ajánlják, hogy a fülünket ezzel tisztítsuk. Fürdéskor a kisujjunk körmével megoldhatjuk ezt a feladatot, vagy egy hullámcsat gömbölyű végével óvatosan megtisztíthatjuk a hallójáratot, ügyelve, hogy a dobhártyát ne érjük el.
Mosási egyszeregy
Egy éve vettem egy papírdoboznyi Golden G1 mosóport, és még félig tele van. Nemcsak a csomagolása, de az összetétele is környezetbarát. Öblítő helyett 10%-osra hígított ecetet használok, pár csepp illóolajjal.
Természetesen nálunk is akadnak foltos ruhadarabok, ezekkel így bánok el, mielőtt gépbe tenném őket:
- a zsírfoltokat marhaepeszappannal dörzsölöm be
- ismeretlen eredetű ételfoltokra színszappant használok
- piros bogyós gyümölcsöktől származó foltokat citromlével lehet kiszedni
- tintafoltokra patikában kapható alkoholt alkalmazok
- vérfoltos ruhadarabokat hideg(!) vízben kell áztatni, a maradék foltot színszappannal kezeljük
- erősen szennyezett holmikat (pl. foltos terítő, izzadtságfoltok, elszürkült ágynemű) meleg mosószódás vízbe áztatok, mielőtt a gépbe kerülnének
A magasabb hőmérsékletű tisztítást igénylő holmikhoz (ágynemű, törölköző, gyerekpelenkák, mosogatórongy) 60 fokos mosást és teafaolajos öblítést alkalmazok.
Számos esetben nem is szükséges mosógépbe tenni a láthatóan nem szennyezett ruhaneműt: ahhoz, hogy felfrissítsük, elég egy kis ecetes meleg vízben átnyomkodni.
Egy korábbi cikkben már írtam arról, hogy amikor a gyermekemet vártam, a mosható pelenkára szavaztam az eldobható helyett. Akkor, 2006-ban nagyjából ufó voltam ezzel az anyukák között: a környékünkön senkit sem ismertem, aki hasonlóan elszánt lett volna a hulladékcsökkentésben (ma már szerencsére más a helyzet). Nem bántam meg a döntésemet, nemcsak olcsóbban jöttünk ki, de a pelenkáskor is rövidebb volt, és a környezet, valamint a lelkiismeretem is tisztább maradt 🙂 Ezek után már nem is értem, miért csodálkoztam, amikor először olvastam a mosható női betétekről… Hiszen ami évszázadokon át jó volt, az nekünk, a 21. században is jó lehet.
Takarítás
A mosdót és a kádat szódabikarbóna (papírcsomagolásút veszek) és víz keverékével súrolom át. A vízkövet ecettel oldom le, és egy régi fogkefét használok a nehezen elérhető, csap körüli részeknél. A padló felmosásához ecetes vizet használok, a wc-kagylót ugyancsak ecettel és teafaolajjal lehet tisztára varázsolni.
Ezer és egy apróság…
– A hajgumik elég hamar tönkremennek, de ingyen pótolhatjuk őket úgy, ha kiselejtezett zoknik gumirészét levágjuk. Tapasztalatom szerint a hosszú copfot is bármilyen bolti hajguminál jobban tartja.
– Sminklemosáshoz nem kell drága készítmény, bármilyen olaj és egy kis darab vatta vagy textilkorong megteszi.
– Levegőillatosítót könnyen készíthetünk házilag. Egy szórófejes flakonba töltsünk vízzel hígított gyógyszertári alkoholt és tetszés szerinti illóolajokat, használat előtt rázzuk fel!
– Wc papírból olyat vásárolok, ami újrahasznosított papírból készül, és tekercsenként, papírba csomagolva kapható (én a T…. áruházban szerzem be).
Neked milyen bevált trükkjeid vannak? Oszd meg Facebook oldalunkon!
Hogyan kezdj hulladékcsökkentő életet? 1.
Az előző cikkben összefoglaltam a legfontosabb elveket a mindennapi hulladékunk minimalizálásának alapjairól. Apró lépésenként, pár év alatt jelentősen sikerült csökkentenem a háztartásunkban keletkező szemét mennyiségét. Kövesd Te is a példánkat! 🙂
Kezdjünk a bevásárlással!
Igazából minden ezen áll vagy bukik, hiszen a pénzünkkel szavazunk. Ha megvásárolunk egy terméket (legyen szó bármiről), ezzel azt az üzenetet közvetítjük a kereskedő és a gyártó felé, hogy erre a termékre szükség van, gyártsanak ezután is belőle. A gyártónak nem igazán érdeke, hogy változtasson az áruk csomagolásán (tehát hogy környezetbarát verzióra váltson), mindaddig, amíg mi, fogyasztók ki nem kényszerítjük ezt.
Tehát ha vásárolni mész, úgy tudod megelőzni, hogy egy halom műanyag szemetet vigyél haza (ami legjobb esetben a szelektív kukát fogja megtölteni, ha egyáltalán újrahasznosítható), hogy otthonról vitt szatyorba, dobozba, üvegbe vásárolsz. Én évek óta nem veszek műanyag zacskót a zöldség-gyümölcs és kenyér beszerzésemkor, hiszen ami otthon összegyűlt, az rengetegszer újra felhasználható. Az egyetlen szükséges feltétel, hogy ne felejtsem otthon a zacskókat, de már rutinos vagyok. 🙂 A kocsiban mindig lapul belőlük egy jó adag. Akik ügyesek a varrásban (én nem vagyok az), készíthetnek is kis tasakokat vászonból vagy régi függönyből. Olvasd tovább a bejegyzést »