Út az örömteli és könnyű szüléshez
A Születés hete programsorozat keretében immár 9. alkalommal zajlottak az ország számtalan kis- és nagy településén színvonalas rendezvények, előadások. Május 8-án Székesfehérváron a Kodolányi János Főiskolán meghívott vendég voltam azon a kerekasztalbeszélgetésen, amely a tudatos felkészülés jegyében alternatív módszereket igyekezett kínálni a szülés előtt, alatt vagy után felbukkanó nehézségekre.
A beszélgetés moderátora Dedics Kornélia dúla volt, aki évek óta vezet kismamáknak szóló jógatanfolyamokat. Rengeteg értékes tudnivalót hallhattunk tőle a szülésre való tudatos felkészülésről, és arra is bíztatott minden jelen lévő kismamát, hogy tájékozódjanak az őket és kisbabájukat érintő valamennyi döntés előtt, és éljenek a törvény által biztosított jogaikkal.
Tudatosan felkéSZÜLNI
Ma már sokkal több lehetősége van a kismamáknak, mint húsz-harminc évvel ezelőtt (bár ez még nem minden szülészeten magától értetődő). Az utóbbi években sok mindent megkérdőjeleztek a szülészeti ellátás korábbi gyakorlatából. Előtérbe került a világra jövő baba és a vele együtt megszülető család egysége, s ma már lehetőségünk van nemet mondani a megszokott szülészeti rutinra is.
Fontos, hogy tisztában legyünk a vizsgálatok, beavatkozások kockázatával is, és ha szükséges, határozottan képviseljük az érdekeinket, hiszen a saját életünkért (és a babánkért) csak mi magunk vállalhatunk felelősséget. (Korábban kötelező volt a 35 év feletti várandósoknál a magzatvízvizsgálat elvégzése, amelynek 10%-os vetélési kockázata van. Ma már szerencsére maga dönthet az anyuka arról, hogy igényli-e ezt a vizsgálatot.) Fontos tudnunk azt is, hogy egyetlen vizsgálaton sem kötelező részt vennie a várandósnak, sőt nem kötelező pl. az orvos által felírt vitaminokat sem szednie. (Az ilyenkor szokásosan felírt vastabletta székrekedést okoz, ami könnyen vezet aranyér kialakulásához. Ehelyett választhatjuk pl. az algakészítményeket, amelyek tartalmazzák a fontos tápanyagokat is.) A leglényegesebb, hogy a kismama figyeljen oda magára, a testére, és hallgasson a megérzéseire!
Készüljünk fel minden szempontból a baba születésére, tájékozódjunk, szükség esetén kérjük ki több szakember véleményét is, és döntsünk szabadon!
Nem tájékozott egy döntés, ha
-más dönt helyettünk,
-a többségnek vagy az átlagnak megfelelően, megfontolás nélkül választ a kismama (“Mások is így csinálják.”)
-szakmai tekintélynek veti alá magát
-érzelmi zsarolás hatására dönt (“Ha nem egyezik bele, azzal veszélyezteti a kisbabáját!”)
-minimális információ birtokában, tényszerű közlés nélkül választ, vagy
-ha mindenbe beleegyezik
-emlékeztetett Dedics Kornélia. A biztonságos, szabad és háborítatlan szülés alapja az olyan szülőpár, akik tájékozottak, nyitottak és felelősséget vállalnak döntéseikért.
Miben tud segíteni az Érzelmi Felszabadítás Technika a kismamáknak?
Manapság, amikor egyre inkább idegenkedünk a gyógyszerektől, és különösen a kismamák esetében nagyon is indokolt ez, egyre fontosabbá válik, hogy megfelelő alternatívát találjunk betegségeink, tüneteink kezelésére illetve gyógyítására.
Mivel az EFT technika alkalmazásakor nem kell számolni káros mellékhatásokkal, és a valódi okok kezelésével valódi gyógyulást képes elérni, gyógyszerek és hosszadalmas kezelések nélkül, ezért kiválóan alkalmas a várandósság vagy a szülés alatt illetve az után felmerülő problémák kezelésére is. A technika egyszerű és könnyen elsajátítható, a mindennapi stressz oldására is bárki hatékonyan alkalmazhatja. Azok, akik kipróbálták valamely problémájuk kezelésére az EFT-t, valamennyien a tüneteik csökkenéséről vagy megszűnéséről, és lelki megkönnyebbülésről számoltak be.
A várandósság alatt rengeteg orvosi vizsgálaton és ellenőrzésen esünk át, amelyek természetesen szükségesek, de hasonlóképpen a lelkünkkel is törődni kellene. Pedig a szüléssel, várandóssággal kapcsolatos negatív érzelmeink, önkorlátozó hiedelmeink, esetleges korábbi traumatikus emlékeink mind hatással vannak a babára is, és befolyásolják a szülés folyamatát. A babának sem mindegy, hogyan és milyen körülmények között jön világra, hiszen születésünk emléke elraktározódik a tudatalattinkban.
Óriási felelőssége van tehát a kismamának abban, hogy milyen érzésekkel éli meg a terhességét, hogyan várja a szülést és a babája érkezését. Ha valaki meg van győződve arról, hogy neki nehéz szülése lesz, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy önmagát beteljesítő jóslatként elvárásai megteremtik számára a problémás szülést. A negatív érzéseket fontos kezelni, és az EFT módszere erre kiválóan alkalmas.
Tényleg fájnia kell?
Azt teljesen természetesnek tartjuk, hogy a szülésnek fájnia kell, pedig az EFT technikát alkalmazva könnyebben, rövidebb idő alatt és akár fájdalom nélkül hozhatjuk világra gyermekünket (amint erről egy korábbi bejegyzésben is olvashattál)!
A szülés lelki folyamat is, ezért elmondható, hogy bármilyen adódó komplikáció vagy nehézség alapvetően az anya érzelmeiből, az ő energetikai állapotából ered.
Miben tud segíteni az EFT a kismamáknak:
Szülés előtt:
-félelem, szorongás, negatív korlátozó hiedelmek megszüntetése
– testi tünetek kezelése (pl. hányinger, hátfájás, vizesedés, cukorbetegség stb.)
-függőségek megszüntetése (pl. dohányzás)
-korábbi trauma oldása
Szülés alatt:
-lassú, elakadó folyamat kezelése, tágulás természetes elősegítése
-ha negatív érzelmek merülnek fel az anyában
-fájdalomérzet csökkentése
Szülés után:
-regeneráció felgyorsítása, sebgyógyulás elősegítése
-szoptatás elősegítése, tejtermelés fokozása
-szülés emlékének feldolgozása, az új szereppel kapcsolatos érzések kezelése
A babának:
-fájdalom (hasfájás, fogzás) csökkentése, alvási problémák kezelése, nyugtalanság
-legkülönfélébb betegségek gyógyítására, pl. nátha, ekcéma, allergia stb.
Szeretnél érzelmileg is felkészülni a szülésre? Szülésfelkészítő tréningek indulnak folyamatosan Székesfehérváron (katt ide a részletekért)!
AnyaBaba-barát szülészeteket szeretnénk Magyarországon!
Csatlakozz aláírásoddal Te is a petícióhoz: http://www.gopetition.com/petition/36784.html
Szeretnél értesülni az új bejegyzésekről? Iratkozz fel most a hírlevélre az ajándékaidért!
